Máme 100 tisíc podpisů! Děkujeme.

Většina společnosti podporuje ústavní definici manželství jako svazek muže a ženy, petice na její podporu má již více než 100 000 podpisů.

PRAHA

Aliance pro rodinu, z. s. nasbírala přes 100 000 podpisů za dobu 6 měsíců vedené kampaně na podporu ústavní definice manželství.

„Považuji za velký úspěch, že i přes minimální finanční prostředky, které jsme do kampaně na podporu ústavní definice manželství investovali, a zpočátku nevelkou propagaci ze strany médií, jsme dokázali, že více konkrétních občanů ČR podporuje manželství muže a ženy než manželstvího mosexuální,“ uvedla předsedkyně Jana Jochová. 

Do kampaně Aliance pro rodinu investovala 160 000 Kč z vlastních zdrojů (oproti cca 14 mil.kampani LGBT+ aktivistů, spolufinancované z Evropských fondů 4.4 mil. Kč). Díky silné podpoře lidí, hodlá Aliance v kampani dále pokračovat.

Výraznou převahu v počtech podpisů petice na podporu ústavní definice manželství podporují i nejnovější průzkumy veřejného míněnílistopadu 2018 od agentur SANEP (2 108 respondentů ve věku 18+, listopad 2018) a Phoenix (1 063 respondentů, ve věku 18+, listopad 2018) které ukazují, že 67,4 %Čechů souhlasí s ústavním zakotvením definice manželství jako svazku muže a ženy (SANEP), 71,6 % nesouhlasí s uzákoněním manželství pro stejnopohlavní páry(SANEP). Ještě překvapivější postoje se ukázali u voličů jednotlivých politických stran (Phoenix). Voliči Pirátské strany se jasně vyjádřili pro ústavnízakotvení manželství ve 41 %. Soulad s postojem poslaneckého klubu Pirátů sdílí pouze 15 % jejich voličů, kteří podporují homosexuální manželství.

Poslanci a poslankyně jsou vystaveni soustavnému tlaku profesionální lobbistické kampaně. V rámci vyváženosti argumentace Aliance pro rodinu proto poslancům dodala analýzu, která poslance seznamuje s praktickými dopady v zemích, kde bylo homosexuální manželství uzákoněno již před lety. Aliance pro rodinu je taktéž velmi vděčná poslancům Markovi Bendovi (ODS)Alešovi Juchelkovi (ANO)Markovi Výbornému (KDU-ČSL) za účast a vystoupení na tiskové konferenci.

Analýza podporuje přijetí ústavní definice manželství, jelikož jde o účinný nástroj, jak ochránit ČR před experimenty, které povedou k rozmělnění pojmu manželství. Zahraniční zkušenost potvrzuje, že nejde o žádné prázdné proklamace. Nejvyšší soud Kolumbie v roce 2017 právně uznal manželská práva polyamornímu vztahu 3 osob, jelikož již v roce 2016 ze stejných důvodů rozhodl o uznání homosexuálního manželství ústavní soud. Ve Francii došlo k nahrazení kolonek „matka“ a „otec“ pojmy „rodič 1“ a „rodič 2“ ve formulářích pro styk rodičů se školou, v Kanadě homosexuální manželství přineslo rozšíření uváděných rodičů na tři osoby v rodných listech. 

„Závažné důsledky změny definice manželství bude mít pro děti. Dvě osoby stejného pohlaví nejsou schopny reprodukce, ale zároveň touží po „vlastním dítěti“. Mužské páry proto využívají formy náhradního mateřství, tzn. pronájmu dělohy ženy. Dítěti je tedy ještě před jeho početím upírána matka,“ uvedl místopředseda Aliance Jan Gregor.

Tyto postupy jsou již v mnohých zemích světa legální (např. v Kalifornii, USA, Dánska, Kanady) a jsou využívány i českými občany. Logicky tedy po uzákonění homosexuálního manželství bude tedy dalším požadavkem legalizace náhradního mateřství. Na tyto úskalí v ČR upozorňuje minimum odborníků, jelikož mají obavu z nenávistných reakcí. Ostatně není se čemu divit. Svobodná diskuse již v mnoha zemích Evropy a Spojených států na toto téma není možná. Za nesouhlasný novinový komentář hrozí novinářům vyhazov z práce jako v případě rakouského komentátora Leidenfrosta. Tyto trendy se ovšem nevyhýbají ani ČR. Jedním z hlavních cílů Výboru pro sexuální menšiny při Úřadu vlády bylo iniciovat doplnění sexuální orientace a genderové identity jako motivu trestných činů z nenávisti odůvodňujícího vyšší trestní sazbu (Témata pro činnost Výboru pro sexuální menšiny 2018).

Potřebu ústavní ochrany manželství jako svazku muže a ženy potvrdilo i 9. zasedání Rady hl. Prahy. Vedení Prahy navrhlo vyvěšování vlajek připomínající významná dějinná výročí či okamžiky mimořádného mravního významu. Vedení Magistrátu nezapomnělo na duhovou vlajku, avšak vyvěšení vlajky na Mezinárodní den rodiny jaksi opomnělo. Proto si velmi vážíme iniciativy zastupitele Jana Wolfa (KDU-ČSL), který tento návrh na Radě HMP inicioval a byl následován zastupiteli Tomášem Portlíkem (ODS) a Patrikem Nacherem (ANO). Jelikož Magistrát nedisponuje vlajkou pro Mezinárodní den rodiny a Světový den manželství, Aliance pro rodinu iniciovala soutěž o nejlepší návrh této vlajky pro případné budoucí vyvěšení.