Francouzským dětem nebude vzato právo na otce.

Historické vítězství ve francouzském Senátu.

Předminulý víkend (30.-31.1.2021) se ve Francii odehrálo asi 60 demonstrací s desítkami tisíc protestujících. Svolavatelé z organiazce La Manif pour tous (Demonstrace pro všechny) upozornili na nebezpečí, jakým by bylo přijetí tzv. bioetického zákona, který by umožnil umělé oplodnění bez otce. Tedy i ženy bez partnerů a lesbické páry by si zcela legálně mohly „pořizovat“ děti. Stát by takto „vzniklým“ dětem upřel právo znát svého otce a také by v rodném listě mohly být zapsány dvě matky.

Vlna odporu, která se pod heslem „Volnost, rovnost, otcovství!“ vzedmula celou Francií, zaznamenala ohromný úspěch.

Francouzský Senát z návrhu zákona vyškrtl:

  • surogátní mateřství bez otce
  • autokonzervaci gamet bez zdravotních důvodů

(Takto si ženy nechaly konzervovat vajíčka, aby mohly reprodukční věk co nejdéle využívat pro práci, osobní zájmy etc. A mateřství si mohly posunout, až se to prostě bude více hodit.)

  • fiktivní otcovství/rodičovství, které je ve skutečnosti dvojitým mateřstvím
  • možnost vytvoření geneticky modifikovaných lidských embryí, embryí chimérických (živočišno-lidských) a umělých gamet z jakékoli buňky v těle 
  • „psychosociální úzkost“ jako důvod pro potrat (lékařské přerušení těhotenství)

Co se týká náhradního mateřství, jeho zákaz byl posílen skrze nemožnost zápisu rodičovství, které by vyplývalo ze surogátního mateřství provedeného v cizině, do francouzské legislativy.

Organizátoři demonstrací však zůstávají i nadále ve ve střehu. Obávají se toho, čeho jsme svědky i u nás. Že se aktivistické skupiny budou snažit obejít zákonodárce a formou stížností budou francouzský právní řád atakovat soudní cestou.

I nadále držíme Francouzům palce, aby všechny generace jejich dětí mohly znát oba své rodiče, maminku i tatínka.

Situaci pro vás nadále monitorujeme. Je smutné, že to nedělají česká veřejnoprávní média, která desetitisícové francouzské demonstrace nezajímají, ale dávají slovo stovkové demonstraci Francouzů proti skladům Amazonu …