Protiústavní návrh vládní zmocněnkyně Válkové

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

V posledních dnech jsme si již zvykli na leccos. Svolaná mimořádná schůze Sněmovny kvůli redefinici manželství, návrh Evropské komise na zavedení celoevropského verbálního trestného činu („hate speech“) proti LGBTI+ osobám a návrh směrnice uznávání mezihraničního rodičovství. Teď ještě k tomu všemu vládní zmocněnkyně Válková a její úředníci připravili na vládu Strategii rovnosti a odstraňování bariér důstojného života LGBTI+ lidí v ČR 2021-2026. Tento dokument obsahuje několik protiústavních opatření. A obecně si člověk začíná říkat, zda v EU a ČR žije i někdo jiný, než jen LGBTI+ osoby. Materiál je v současnosti v připomínkovém řízení. Dostal se k nám přes některé neziskové organizace, které se nás ptají, co to má znamenat. A máme potřebu ho zveřejnit. Na vzniku materiálu se podíleli přední čeští LGBTI+ aktivisté, kteří zároveň sedí ve Výboru pro sexuální menšiny při Úřadu vlády. Jsou z organizací, z kterých se skládá lobistické uskupení Jsme fér!. To se to lobuje, když jste oficiální součástí Úřadu vlády ČR.

© Janek Skarzynski, AFP

Navržená opatření překvapí. Samozřejmě, že ve strategickém dokumentu nechybí legislativní úkol homosexuálního manželství, adopce dětí či úřední změna pohlaví pro děti před dosažením zletilosti. 

Vládní úředníci myslí i na LGBTI+ věřící. Chtějí, aby ministerstvo kultury financovalo kampaně zaměřené na lepší integraci LGBTI+ osob v církvích a náboženských společnostech. A nejem to. Válková a její lidé požadují, aby církve vedly dialog se státem, jak jsou LGBTI+ osoby v církvích příjimány. Fenomenální nápad.

LGBTI+ tematika by měla být přítomna i ve školství. 

Vládní strategie dochází k závěru, že je třeba novelizovat trestní zákoník, aby šlo více postihovat trestnou činnost proti LGBTI+ lidem. Nebo například je třeba naopak přehodnotit skutkovou podstatu šíření nakažlivé nemoci HIV. Velmi zajímavé.

Ostatně posuďte sami.

Návrh vládní Strategie rovnosti LGBTI+

Návrh vládní Strategie rovnosti LGBTI+ příloha