Protiústavní návrh vládní zmocněnkyně Válkové

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

V posledních dnech jsme si již zvykli na leccos. Svolaná mimořádná schůze Sněmovny kvůli redefinici manželství, návrh Evropské komise na zavedení celoevropského verbálního trestného činu („hate speech“) proti LGBTI+ osobám a návrh směrnice uznávání mezihraničního rodičovství. Teď ještě k tomu všemu vládní zmocněnkyně Válková a její úředníci připravili na vládu Strategii rovnosti a odstraňování bariér důstojného života LGBTI+ lidí v ČR 2021-2026. Tento dokument obsahuje několik protiústavních opatření. A obecně si člověk začíná říkat, zda v EU a ČR žije i někdo jiný, než jen LGBTI+ osoby. Materiál je v současnosti v připomínkovém řízení. Dostal se k nám přes některé neziskové organizace, které se nás ptají, co to má znamenat. A máme potřebu ho zveřejnit. Na vzniku materiálu se podíleli přední čeští LGBTI+ aktivisté, kteří zároveň sedí ve Výboru pro sexuální menšiny při Úřadu vlády. Jsou z organizací, z kterých se skládá lobistické uskupení Jsme fér!. To se to lobuje, když jste oficiální součástí Úřadu vlády ČR.

Navržená opatření překvapí. Samozřejmě, že ve strategickém dokumentu nechybí legislativní úkol homosexuálního manželství, adopce dětí či úřední změna pohlaví pro děti před dosažením zletilosti. 

Vládní úředníci myslí i na LGBTI+ věřící. Chtějí, aby ministerstvo kultury financovalo kampaně zaměřené na lepší integraci LGBTI+ osob v církvích a náboženských společnostech. A nejem to. Válková a její lidé požadují, aby církve vedly dialog se státem, jak jsou LGBTI+ osoby v církvích příjimány. Fenomenální nápad.

LGBTI+ tematika by měla být přítomna i ve školství. 

Vládní strategie dochází k závěru, že je třeba novelizovat trestní zákoník, aby šlo více postihovat trestnou činnost proti LGBTI+ lidem. Nebo například je třeba naopak přehodnotit skutkovou podstatu šíření nakažlivé nemoci HIV. Velmi zajímavé.

Ostatně posuďte sami.

Návrh vládní Strategie rovnosti LGBTI+

Návrh vládní Strategie rovnosti LGBTI+ příloha