Proč je dobré vyčíslit náklady na výchovu dětí?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

U příležitosti Dne dětí zpracoval Lukáš Kovanda, Ph.D., člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavní ekonom Trinity bank kvalifikovaný odhad toho, na kolik přijde českou rodinu výchova a výživa jednoho dítěte.

Náklady to nejsou zrovna malé a jasně ukazují, že ekonomická podpora vícečetných rodin, které jsou pro budoucnost naší země klíčové, by měla být vládní prioritou. Jsme moc rádi, že i my můžeme být součástí pozitivní změny. O tom, co se nám v rámci projektu #ProRodiny21 podařilo jsme psali už zde. A nyní přejděme k samotným číslům. Ta samozřejmě rostou s věkem dítěte, zatímco stát podpoře rodin s většími dětmi věnuje pouze okrajovou pozornost. Aliance pro rodinu usiluje o to, aby se české rodiny nebály mít více dětí a aby jim stát dal najevo, že je potřebuje.

Náklady na výchovu a výživu dítěte (do 18 let věku) v současnosti dle kvalifikovaného odhadu činí zhruba 1,6 milionu korun (podrobnější rozpis v závislosti na věku dítěte – viz níže). Řadu párů takto vysoké náklady odradí od toho, aby měly více dětí. Případně jejich početí odkládají do vyššího věku, kdy jsou sice zpravidla bohatší, ovšem rostou zdravotní rizika těhotenství a riziko neplodnosti. Jiné páry si dítě pořídí, ale pak jsou výší výdajů nepříjemně zaskočeni. Zjišťují, že nákladnost dítěte podcenily. Více než polovina maminek, přesněji 55 procent, uvedla v šetření agentury STEM/MARK, že finanční náročnost rodičovství předčila jejich očekávání. Třetina žen si podle stejného průzkumu není schopna před narozením potomka tvořit finanční rezervy, protože jim nezbývají peníze. (Lukáš Kovanda, Ph.D.)