Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Pod rouškou „reprodukčního zdraví" evropská redefinice rodiny?

Tento týden zasedá Evropský parlament. Na středeční jednání je zařazeno hlasování tzv. Matić report, tedy Matićovy zprávy. Dokument vzbudil mnoho kontroverzí kvůli několika věcem. Například kvůli návrhům plošné sexuální výchovy dětí od základních škol napříč Evropskou unií podle standardů Světové zdravotnické organizace. Ale také ve věcech unijní redefinice rodiny. A právě té se chceme věnovat.

Celá zpráva nese podtitul “o situaci sexuálního a reprodukčního zdraví a práv v EU v rámci zdraví žen”. Člověk by za takto libě znějícím názvem čekal samé prospěšné věci. Nicméně opak je pravdou. Jeden by se divil, co všechno se totiž vejde pod pojem “reprodukční zdraví”. Posuďte sami. Citujeme přímo z dokumentu, který je celý v češtině dostupný zde.

vzhledem k tomu, že sexuální a reprodukční zdraví a práva jsou podle WHO zastřešujícím pojmem pro různé otázky týkající se všech lidí a představují čtyři samostatné oblasti: sexuální zdraví, sexuální práva, reprodukční zdraví a reprodukční práva, které se zakládají na dodržování práva každého jednotlivce na tělesnou nedotknutelnost, soukromí a osobní nezávislost; právo na plný respekt vůči své sexuální orientaci a genderové identitě; právo rozhodnout se, kdy a s kým bude sexuálně aktivní; právo na bezpečnou sexuální zkušenost, právo rozhodnout se, kdy a s kým vstoupí do manželství a zda a jak bude mít dítě či děti a jaký počet; právo na celoživotní přístup k informacím, zdrojům, službám a podpoře nezbytné k dosažení všeho výše uvedeného bez diskriminace, nátlaku, vykořisťování a násilí;

Matićova zpráva, str. 7, písm. B.

Tato definice je totiž tak vágní, že se pod ní vejde opravdu všechno. Bude se moci trans-muž, který si ponechal ženské pohlavní orgány oženit se svým nebinárním partnerem a s ním být “dvěma otci” dítěti, které onen trans-muž porodí? Proč by ne, že ..

Matićova zpráva je sice právně nezávazný dokument, ale má svou váhu. Právně nezávazným dokumentům orgánů EU se někdy říká soft law. Má autoritu. Proto se stává nástrojem aktivistů vydávající se státní úředníky. Stane se nástrojem tlaku na národní státy a změnu pravidel v oblasti, která Unii nepřísluší.

Stále je ještě čas napsat našim českým europoslancům, že pro takovýto návrh nesmí hlasovat. Můžete tak učinit tímto krátkým textem:

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

srdečně Vás zdravím.

 

V těchto dnech budete hlasovat o tzv. Matic report – Maticově zprávě. Nepřeji si, aby ČR tento dokument podpořila. Obsahuje pod záslužně znějícími pojmy, jakými je reprodukční zdraví či práva žen jednu velice nebezpečnou věc. A tou je redefinice toho, co je rodina.

 

V Matic report se uvádí, že každý člověk si má právo vzít kdykoliv a kohokoliv a s ní/ním mít děti jakýmikoliv prostředky. Pod tuto vágní definici se vejde tolik věcí, že by nám tu časem “s požehnáním EU” mohli chodit těhotní trans-muži, kteří si ponechali ženské pohlavní orgány a tvořit tak maminko/tatínky v jednom. Toto nesmíme dopustit. V zájmu těch nejzranitelnějších z nás – totiž dětí, které Vám ještě napsat nedovedou.

 

S přáním moudré volby,