Bioetický zákon, který zbavuje děti otců, neprošel francouzským Senátem

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Už dva roky sledujeme dramatický boj Francouzů proti přijetí tzv. bioetického zákona z dílny prezidenta Macrona. Zákon má schválit řadu eticky sporných věcí jako je umělé oplodnění svobodných žen a žen žijících v lesbickém svazku, z čehož vyplyne i zápis „dvou matek“ do rodného listu dítěte – tedy absolutní popření principu otcovství. Kromě jiného zákon obsahuje i další eticky problematické kroky jako jsou pokusy na lidských embryích a chimérách.

Zákon v roce 2019 prošel tamním Národním shromážděním (parlamentem), ale zasekl se v Senátu. Hnutí La Manif Pour Tous, které sdružuje odpůrce napříč politickým spektrem, pořádalo odborné konference, které upozorňovaly na zásadní vady takového zákona, i masová protestní shromáždění, naposledy včera před zásadním hlasováním v Senátu. Navzdory masovosti (až statisíce lidí v ulicích) i velké kreativitě protestů, probíhá toto téměř bez zájmu většiny českých médií.

Jsme rádi, že vám můžeme přinést čerstvou a velmi dobrou zprávu, že zákon byl Senátem ve třetím čtení znovu odmítnut. Původní podoba zákona byla již odmítnuta i v prvních dvou čtení v Senátu – k zákonu byly vypracovány zásadní připomínky a pozměňovací návrhy, které se vrátily do Národního shromáždění. To však začátkem června, v noci z 9. na 10. června 2021, shodilo všechny pracně vyjednané pozměňovací návrhy a potvrdilo zákon v jeho původní podobě se všemi eticky problematickými věcmi, což odpůrci považují za naprosté selhání demokracie a hledání společného konsensu, které jim sliboval i samotný prezident Macron. Bohužel legislativní proces ve Francii má řadu odlišností od našeho, takže nevíme jistě, je-li toto již definitivní NE, ale každopádně toto NE v Senátu zaznělo výrazným poměrem hlasů 191 proti 61.

K zákonu se vyjádřil  Albéric Dumont, místopředseda La Manif Pour Tous takto: Zákon lásky by nikdy svévolně nevytvářel sirotky. Zákon o rovnosti by nikdy nezbavoval dítě svého otce. Zákon bratrství nevytvoříme, pokud neřekneme, že „na dítě není právo“. Masky musí být odhozeny. Tento zákon ale doposud nebyl schválen ani vyhlášen: vše je ještě možné.“