TZ – Rozhodnutí ústavního soudu chrání děti. I mateřství a otcovství, které nelze libovolně měnit.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram

(Praha, 3. 4. 2022) Aliance pro rodinu vítá rozhodnutí Ústavního soudu, který dne 31. 3. 2022 zamítl ústavní stížnost transgender osoby T.H., žádající o úřední změnu pohlaví bez nutnosti podstoupit operaci. Ústavní soud rozhodl v souladu se stanoviskem bývalé vlády a proti názoru bývalé ombudsmanky Anny Šabatové, která své souhlasné podání k Ústavnímu soudu uskutečnila poslední den svého funkčního období. Naopak současný ombudsman Stanislav Křeček rozhodnutí Ústavního soudu uvítal.

V odůvodnění ÚS je uvedeno, že všichni, kteří obdrželi výzvu od ÚS se k problému vyjádřit a zareagovali, se shodli, že platná úprava pro změnu pohlaví odpovídá současným medicínským potřebám. K ÚS podala právní dokument amicus curiae i Aliance pro rodinu. Uvedla v něm mimo jiné to, jak krajně rozporuplným tématem i pro odbornou veřejnost transgender je.

„Překvapilo nás, jak těsné rozhodnutí ÚS bylo, ale jsme za něj samozřejmě moc rádi. Těší nás hlavně několik vět v odůvodnění, kde je shrnuto přesně to, o co se dnes transgenderoví a jiní LGBTIQ+ aktivisté, po vzoru svých zahraničních mentorů snaží. Ve zkratce řečeno, když jejich požadavky nelze prosadit skrze zákonodárce v Poslanecké sněmovně, zkoušejí to soudní cestou, kde jim stačí ovlivnit nepoměrně méně lidí, než jak vyžaduje parlamentní demokracie,” vysvětluje Jana Jochová, předsedkyně Aliance pro rodinu. “Děkujeme tedy většině ústavních soudců, kteří si ještě zachovávají zdravý rozum a nechtějí kulturními válkami rozeštvávat společnost v už tak napjaté době války na Ukrajině a energetické i inflační krize,” dodává Jochová.

Přesná citace z odůvodnění: Judicializace těchto otázek může vést k politizaci Ústavního soudu a tím i k oslabení jeho postavení jako nestranného a nezávislého soudního orgánu chránícího ústavní pořádek.

Aliance pro rodinu připravuje právní rozbor odůvodnění ÚS, včetně kritického pohledu na oponentní názory.  Za zvlášť překonaný se nám dnes jeví argument pro snadnou změnu pohlaví, že přece “žijeme ve 21. století”.