Referendum v Maďarsku ve znamení bojkotu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
V Maďarsku v neděli proběhly parlamentní volby, ve kterých napočtvrté vyhrála strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Společně s parlamentními volbami probíhalo taktéž celostátní referendum o národní ochraně dětí, které překvapivě skončilo neúspěšně. Nikoliv z důvodu malé podpory. Ani malé účasti, ale pouze na základě procedurální kličky hojně doporučované spojenou opozicí. Jediné hořké vítězství opozice.

Vláda Viktora Orbána spojila s parlamentními volbami také referendum o zásadní politické otázce, která dráždila i instutuce Evropské unie. Vláda plánovala přijmout zákon chránící nezletilé před pornografií a dalšími vlivy prostřednictvím vzdělávacího systému a médií. Okruhy navrhovaného zákona proto vláda Viktora Orbána spojila s s vypsaným celostátním referendem, ve kterém se občanů zeptala na čtyři otázky, které jsou uvedeny níže v grafech.

Pro závaznost výsledku hlasování v referendu je třeba účast nad 50 %. Tato podmínka v daném případě vypsaného referenda byla splněna. Zároveň ovšem musí počet odevzdaných platných hlasovacích lístků odpovídat účasti nad 50 % všech voličů. Této podmínky využily opoziční strany, které své voliče nabádaly házet do uren neplatné hlasovací lístky. Výsledek se dostavil. Občané v referendu odevzdali přes 20 % neplatných hlasů, což způsobilo nezávaznost výsledků celostátního referenda.

Pokud se ale podíváme podrobně na čísla, je evidentní, co si o těchto otázkách myslí drtivá většina voličů. Mají v nich naprostou shodu se znovuzvolenou ústavní většinou.

Zdroje dat: oficiální výsledky voleb zveřejněné volební komisí: https://vtr.valasztas.hu/nepszavazas2022