Oficiální stanovisko k pomluvám a dezinformacím o financování partnerské organizace Aliance pro rodinu, Ordo Iuris.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram

(Praha, 7. 6. 2022) V souvislosti s šířícími se nepravdivými informacemi o zdrojích financování Institutu Ordo Iuris (OI), s nimiž jsme jako i s dalšími organizacemi napříč Evropou v konzervativním uskupení Aliance pro společné dobro, přinášíme informace o soudním procesu (IC 2016/21 – Okresní soud ve Varšavě), který očistil jméno OI od nepravdivých nařčení levicově-liberálních novinářů z Gazeta Wyborcza, o údajném financování z Kremlu.

Informace naznačující, že Institut Ordo Iuris je financován z kremelských peněz, pochází od novináře Tomasze Piątka, který o Institutu Ordo Iuris publikoval několik pomlouvačných článků v Gazeta Wyborcza, levicově liberálních novinách. Institut Ordo Iuris proto podal na novináře, šéfredaktora a vydavatele Gazety Wyborcza žalobu na ochranu osobních práv a odškodnění. Řízení skončilo soudním smírem, odstraněním článků pomlouvajících Ordo Iuris a uveřejněním tohoto prohlášení místo nich:

“V důsledku narovnání porušování osobních zájmů vznesených Nadací Institutu P. Piotra Skargy pro sociální a náboženskou výchovu, Sdružením P. Piotra Skargy pro křesťanskou kulturu, Nadací Institutu právní kultury Ordo Iuris proti mj. Agora S.A., správce webu www.wyborcza.pl, Agora S.A. odstranila článek, který tam byl dříve zveřejněn, protože podle žalobců porušoval osobní zájmy Institutu P. Piotra Skargy pro sociální a náboženské vzdělávání, Sdružení P. Piotra Skargy pro křesťanskou kulturu, Nadace Institutu pro právní kulturu Ordo Iuris .“ (IC 2016/21 – Okresní soud ve Varšavě)

Dalším případem, který je v současnosti u soudu projednáván je šíření dezinformací Klementynou Suchanow, známou levicovou aktivistkou a jednou z vedoucích Strajk Kobiet, jejíž aktivity jsou v rozporu s cíli uvedenými ve stanovách Institutu Ordo Iuris. Paní Suchanow začala šířit nepravdivé informace o zdrojích financování Institutu Ordo Iuris. Institut Ordo Iuris podal žalobu na ochranu osobnostních práv a odškodnění na Klementynu Suchanow. Případ je v současné době v soudním procesu.

Institut Ordo Iuris pravidelně předkládá finanční zprávy, které jsou veřejně dostupné na webových stránkách Institutu (https://ordoiuris.pl/dokumenty). Opakovaně informuje, že zdrojem jeho financování jsou výhradně dary od soukromých subjektů. Průměrný dar nepřesahuje hodnotu 20 eur. 98 % darů pochází od polských dárců, zbytek pochází od polských komunit v zahraničí.

Institut pro právní kulturu Ordo Iuris pravidelně podniká akce namířené přímo proti agresivní politice Ruské federace. Zejména připravil právní analýzu situace na polsko-běloruské hranici týkající se nedávné uprchlické krize způsobené orgány Běloruska a Ruské federace a nedávno zahájil celý program dokumentování a shromažďování důkazů o válečných zločinech spáchaných Ruskou federací na území Ukrajiny během mezinárodního ozbrojeného konfliktu (https://stopwarcrimes.org/). Na projekt v rámci Centra mezinárodního práva dohlíží ukrajinský právník, který je zodpovědný za přidělení právní kvalifikace každému zdokumentovanému případu válečného zločinu spáchaného ruskou armádou. Veškeré důkazy budou následně předány Mezinárodnímu trestnímu soudu a Agentuře pro vnitřní bezpečnost, se kterou Ordo Iuris v tomto ohledu spolupracuje.

text uveřejněný v Gazeta Wyborcza