Ministryně Langšádlová (TOP09) šíří na Twitteru lež a pomluvu o napojení Aliance pro rodinu na Putina. Spolek dnes ministryni zaslal předžalobní výzvu, chce se bránit soudní cestou.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email

(Praha, 10. 6. 2022) Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP09) na Twitteru uvedla, že organizace Aliance pro rodinu hájící manželství jako svazek muže a ženy, je přímo napojena na Putinův režim. Aliance pro rodinu jí dnes zaslala předžalobní výzvu, ve které žádá o stažení příspěvku. Pokud tak ministryně neučiní, bude spor pokračovat soudním řízením. Aliance pro rodinu bude vyžadovat veřejnou omluvu za šíření dezinformací a pomluvy. Celý text předžalobní výzvy zde:

Helena Langšádlová, nar. dne XXX

Adresa: XXXX

Věc: předžalobní výzva ve smyslu § 142a o.s.ř.

 

Vážená paní ministryně,

dovedu si představit, jak silným a neférovým tlakům ze strany různých aktivistů čelíte. Tlakům, abyste nechala zmizet z veřejného prostoru video, kde jste před několika lety odvážně vyjádřila svůj názor. Názor, že manželství je svazkem muže a ženy, neboť jen z muže a ženy pocházejí nové generace.

Vím, jak složitá cesta vedla k Vaší kariéře ministryně. A chápu, že svou politickou kariéru nechcete ohrozit tím, že budete trvat na svých nedávných názorech, byť byste i byla přesvědčena o jejich pravdivosti. Jen málokdo má odvahu Jana Husa, který se nechal pro svou pravdu upálit, či Václava Havla, který šel pro své názory, jichž se nezřekl, do vězení, ač mohl v klidu psát dobře placené devótní televizní seriály.

Co tím chci říci? Z lidského hlediska chápu, že se lidé kvůli kariéře uchylují k oportunistickému chování (tím neříkám, že jste oportunistka). Ostatně nikdy bych neodsuzovala člověka, který se řídí heslem Bertolta Brechta: „Mám páteř, ale ne proto, abychom si ji nechali přerazit“.

Ovšem i náš spolek Aliance pro rodinu má jako právnická osoba svá práva. A jedním z těchto práv je právo na dobrou pověst. Pakliže jste nyní o nás začala šířit na Twitteru dezinformaci, že jsme napojeni na Putinův režim, potom se musím ohradit. Vstoupila jste totiž do zákonem chráněných práv našeho spolku.

Pomlouvačné tvrzení podněcující k nenávisti, že je náš spolek napojen na Putinův režim, neobstojí před soudem. A to ani jako tvrzení skutkové, ani jako tvrzení hodnotící. V případě žaloby budeme mít jednoduchý úkol. Prokázat, že jste pomluvu probouzející nenávist a založenou na dezinformaci veřejně šířila. Váš úkol bude složitější. Prokázat, že vaše uvedené tvrzení není pomluvou a dezinformací, jež podněcuje nenávist vůči členům našeho spolku a vůči jeho podporovatelům.

Pokud byste se odkázala na to, že jste tuto dezinformaci převzala od paní poslankyně Olgy Richterové, která ji pronesla v televizi Prima CNN, tedy jste postupovala v dobré víře, potom soudu předložíme tuto předžalobní výzvu. Nejpozději z ní jste se dozvěděla, že jde ve věci tvrzení, že je náš spolek napojen na Putinův režim, o pomluvu a dezinformaci podněcující nenávist, přičemž žalobce nemá povinnost prokazovat, že něco neudělal.

Pokud do sedmi dnů neodstraníte svou odpověď u twitterového účtu Kryštofa Stupky (viz příloha printscreen) s dezinformací a pomluvou, že je spolek Aliance pro rodinu napojen na Putinův režim, bude ve věci podána žaloba, kterou se budeme dále navíc dožadovat veřejné omluvy za šíření dezinformace a pomluvy, která má činit ze členů spolku Aliance pro rodinu občany druhé kategorie.

 

Tento přípis berte jako předžalobní výzvu ve smyslu § 142a občanského soudního řádu.

Jana Jochová

předsedkyně Aliance pro rodinu

 

Další předžalobní výzva bude v nejbližších dnech zaslána místopředsedkyni Sněmovny, poslankyni Olze Richterové (Piráti), za obdobné informace o údajných miliardách korun z Kremlu, na které má být Aliance pro rodinu napojena. Šíření těchto lží a dezinformací se Olga Richterová dopustila minulý týden na CNN Prima News. v debatě s místopředsedou Aliance pro rodinu, Janem Gregorem.