Je odmítnutí označení “rodič 1” a “rodič 2” homofobie? Albánský soud v pátek rozhodne.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

           Nedávné konference Europe for family Aliance pro rodinu se v Praze zúčastnil i albánský lidskoprávní aktivista  Akil Pano s manželkou Lindou. V pátek tohoto týdne (16.12.) ho čeká již několikáté soudní stání. Od svého loňského televizního vystoupení zná Akil Pano budovu soudu velice dobře. V televizní debatě v červnu 2021 totiž řekl, že mluvit o „rodiči 1“ a „rodiči 2“ místo otce a matky je „dehumanizující“. Tento výrok byl shledán jako projev nenávisti vůči homosexuálům. Paradoxem je, že den poté, co se dozvěděl o stížnosti LGBTIQ+ aktivistů, která vedla až k potenciální kriminalizaci jeho názoru, přijal od albánského prezidenta řád Skanderbega, nejvyšší albánské státní vyznamenání za přínos zemi.

Akil Pano je v Albánii mediálně známá a oblíbená osobnost. Je profesorem filozofie na Státní univerzitě v Tiraně, pastorem místní evangelikální církve, manželem a otcem dvou dětí. Pan Pano se se svou manželkou Lindou dlouhodobě věnuje ochraně práv dětí na své otce a matku, obhajobě manželství jako svazku muže a ženy. Je také pravidelným moderátorem a komentátorem aktuálního dění.

V létě roku 2021 se ho v přímém přenosu zeptala moderátorka, co by řekl na označení “rodič 1” a “rodič 2” namísto matka a otec. Akil Pano odpověděl: “To by zredukovalo lidi – s vůlí a duší – na pouhá čísla.(…) Bylo by to bezprecedentní sobectví, které může vyprodukovat jen nemocná společnost.”

Skutečnost, že použil slovo „nemocná“, považovali albánští LGBTIQ+ aktivisté za urážku, se kterou se vypravili k vládnímu antidiskriminačnímu komisaři. Ten nejprve stížnost zamítl a prohlásil, že Pano měl právo se takto i na základě své víry vyjádřit, a že tím nediskriminuje LGBTIQ+ komunitu. Během téhož týdne si to ale komisař rozmyslel. Slovo „nemocná“ začal považovat za nebezpečný názor. Pan Pano totiž pokračoval a řekl, že změna rodinného práva povede k situaci, kdy „ se kdokoliv může domáhat svého práva vzít si své milované zvíře, psa nebo kočku, nebo další tři, čtyři lidi“. Komisař to vyhodnotil, že Pano klade rovnítko mezi gaye a zvířata, což je nenávistný projev.

Akil Pano byl požádán, aby učinil veřejné prohlášení, ve kterém by se distancoval od své údajně „nenávistné rétoriky vůči LGBTIQ+ lidem“ a slíbil, že tato přesvědčení nebude v budoucnu opakovat. To ale Akil odmítl s tím, že rozhodně nešíří nenávist. „Pokud změníme rodinné právo,“ prohlásil: „přestane existovat hranice kde by to mohlo skončit. A nikdo pak nebude moci říct, co je správné nebo špatné.”.

Akil a Linda Pano se bojí, že se Albánie vrací do doby tuhého komunismu, kdy byli lidé pronásledováni za názor, pokud se neshodoval s vládnoucí ideologií. Obzvláště vzpomínají na křesťanské oběti komunistického teroru, když se odmítli vzdát svého vyznání. Páteční soudní stání s Akilem Pano bude precedentem pro svobodu slova a vyznání v Albánii, a jak Akil a Linda Pano doplňují, potažmo na celém Balkáně.

Více informací přinesl server CNE:
https://cne.news/artikel/2204-is-rejecting-parent-1-and-2-discriminatory-against-gays-albanian-judge-has-to-decide

Pro Alianci pro rodinu doplnili manželé Linda a Akil Pano.

manželé Akil a LInda Pano