TZ: Mimina rozdala 300 “vylepšených” rodných listů ministra Rakušana. Vzkaz zněl jasně: Děti potřebují mámu i tátu.

(Praha, 1. 3. 2023) Ve středu 1. března proběhl v brzkých ranních hodinách před Ministerstvem vnitra happening za práva dětí na otce a matku a proti obchodu s lidmi, kterému ministr Rakušan umetá cestu. Chystaná vyhláška v Rakušanově gesci by vytvořila dvě kategorie dětí. Jedny by v rodném listě měly matku a otce a druhé pouze kolonku “rodič” a “rodič”. To proto, aby si děti mohly libovolně pořizovat i stejnopohlavní páry, například cestou surogátního mateřství v zahraničí, které je dlouhodobě odsuzováno Evropskou Unií jako neetické. Pražská mimina vyjádřila na popud Aliance pro rodinu svůj jasný nesouhlas a za zvuku popové hudby s texty o mámách, tátech a dětech, rozdala zaměstnancům Ministerstva vnitra a kolemjdoucím asi 300 „vylepšených” rodných listů ministra Rakušana. Ty už neobsahovaly kolonku matka a otec, ale pouze rodič a rodič.

“Happening byl skvělý, a to především proto, že se nám potvrdilo, jakou podporu i mezi zaměstnanci Ministerstva vnitra máme. Lidé prostě vědí, že každé dítě potřebuje mámu i tátu a nejde je libovolně nahrazovat a tak hazardovat s dětmi,” popisuje Jana Jochová, předsedkyně Aliance pro rodinu, ranní happening před ministerstvem. „Co jsme ale nečekali byl poměrně agresivní projev jednoho ministerského úředníka, který nám začal rozkopávat cedule, trhat rozdávané rodné listy a oháněl se po jedné z našich dobrovolnic, aby jí štos listů vytrhl. I přítomná policie byla tímto nečekaným a rychlým excesem překvapená, ale shodli jsme se, že je to vizitka úředníkovy netolerance. Anebo je prostě frustrován ze své práce a ranního vstávání,” dodává s úsměvem Jochová.

Na ministra Rakušana, celý STAN i další vládní a opoziční zákonodárce se od minulého týdne obrací stovky lidí, aby změny v rodných listech nepřijímali. Přímo na Rakušana se obrátila i americká advokační organizace Them before us, která sdružuje děti, kterým byl upřen jeden nebo oba biologičtí rodiče. A to právě cestou „dětí na objednávku”, dětí vzniklých z darovaných gamet, dětí vzešlých ze náhradního mateřství či dětí vychovávaných stejnopohlavními páry. Většina se až do dospělosti potýká s emočními problémy, problémy s identitou. Hledání biologických rodičů i příbuzných je často komplikováno legislativou, která jim to v zájmu rozmanitého „rodičovství” a antidiskriminačních zákonů upírá. Proti této praxi se dlouhodobě vymezují i někteří bioetici, pro které je nepřijatelné právě náhradní mateřství. Je to také praxe, ke které se negativně staví i Evropský parlament jako ohrožující ženy a děti.