zastavme VYKOŘISŤOVÁNÍ ŽEN

Náhradní mateřství je obchod s dětmi a zneuživání žen v nouzi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
Váš podpis se nepodařilo uložit. Zkuste to prosím znovu.
Vaše podpis pod petici byl úspěšný.

Petice za konec obchodu s lidmi a proti vykořisťování žen

My, níže podepsaní, žádáme prostřednictvím této petice, poslance a poslankyně, aby postavili surogátní (náhradní) mateřství mimo zákon.


Zastavte výrobu dětí na objednávku a vykořisťování žen, které se k této praktice většinově propůjčují z ekonomických, nikoliv altruistických důvodů.[1]

Jen mezi lety 2006 až 2010 narostl celosvětově počet náhradních mateřství o 1000 %.[2] Dle odhadů z roku 2012 měla odvětví spojená s náhradním mateřstvím hodnotu 6 miliard dolarů obratu.[3] Dnes je to ještě mnohem více.


Minulý rok i česká policie v operaci Španěl vyšetřovala aktivity spojené s náhradním mateřstvím na území ČR, které se podle ní blížily skutkové podstatě obchodu s lidmi.[4] Kvůli chybějící legislativě ale nemohla policie nikoho stíhat. Žádáme vás tedy, abyste podnikli veškeré kroky, které postaví surogátní (náhradní) mateřství mimo zákon a umožnili policii důslednou ochranu žen i dětí.


Na Mezinárodní den žen 8.3. 2023

Aliance pro rodinu, z.s.


[1] Nováková, K., Konečná, H., Sudová, M. Náhradní mateřství v České republice: způsoby hledání náhradní matky. Časopis zdravotnického práva a bioetiky, 2018.

[2]Preliminary Document No 10 of March 2012, „A preliminary report on the issues arising in relation to international surrogacy arrangements“, Permanent  Bureau of Den Hague Conference on Private International Law.

[3] BBC

[4] Seznamzprávy

Pokud preferujete klasickou petici v papírové podobě a nechcete nic vyplňovat přes internet, níže máte možnost stáhnout si papírový arch. Vyplněný arch nám prosím zašlete poštou na naši adresu Aliance pro rodinu, z. s. Platnéřská 191/4, Praha 1, 110 00. Děkujeme. Vaše podpisy mohou výrazně přispět k ukončení novodobého obchodu s lidmi.
Petiční arch ke stažení