Evropská unie ovlivňuje náš život čím dál více. Zeptali jsme se za vás kandidátů na důležité otázky. Třeba vám pomůžou s rozhodováním.
Třetí otázka
Otázka: Podpoříte v případě svého zvolení rozšíření „eurozločinů“ o hate speech?
Stanovisko Aliance: NE. Jedná se o výraznou hrozbu omezení svobody slova, hate speech je gumový pojem, který se může stát obuškem na lidi, co si myslí, že manželství je svazek muže a ženy. Že existují pouze muži a ženy. Návrh rozšiřuje výrazně pravomoc EU aniž bychom předem viděli, jak konkrétně hodlá hate speech definovat a postihovat.
Vysvětlivka: Evropská komise dne 9. prosince 2021 zveřejnila svůj návrh na rozšíření tzv. „eurozločinů“ a jejich působnost (trestných činů, které jsou definovány na evropské úrovni, jelikož je nevhodné je upravovat pouze na národní úrovni) o „hate speech.“ Návrh je třeba přijmout jednomyslně, zatím několik členských států návrh zatím blokuje.
Zdroj
European Commision: Extending EU crimes to hate speech and hate crime
Druhá otázka
Otázka: Podpoříte v případě svého zvolení celoevropský zákaz surogátního mateřství?
Stanovisko Aliance: ANO. Náhradní mateřství je podle nás obchod s lidmi, který v drtivé míře probíhá přeshraničně. A v případě přeshraničního obchodu s lidmi má již dnes EU pravomoc trestnou činnost do určité míry postihovat.
Vysvětlivka: EU má možnost v oblasti policejní a justiční spolupráce v trestních věcech s přeshraničním rozměrem může Evropský parlament a Rada řádným legislativním postupem stanovit formou směrnic minimální pravidla (čl. 82 odst. 2 a čl. 83 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie). Už nyní tak činí směrnicí proti obchodování s lidmi, která bude nyní novelizována a nedobrovolné náhradní mateřství bylo do této směrnice zahrnuto.
Zdroj
European Council: Fight against human trafficking: Council and European Parliament strike deal to strengthen rules
První otázka
Otázka: Podpoříte v případě svého zvolení nařízení o přeshraničním uznávání rodičovství?
Stanovisko Aliance: NE. Jedná se o pokus, jak měnit definici rodičovství upravenou v právních řádech národních států. Rodinné právo je ve výlučné kompetenci národních států. Tak to má i zůstat.
Vysvětlivka: Nařízení o přeshraničním uznávání rodičovství je již předmětem legislativního procesu Evropské unie. Návrh byl Evropskou komisí představen dne 7. prosince 2022 a je předmětem vyjednávání na Radě EU a v Evropském parlamentu.
Zdroj
Legislative Train Schedule: Regulation on the recognition of parenthood between Member States