Stejnopohlavní manželství

Institut partnerství, který má v zásadě totožný rozsah práv jako manželství, ohrožuje práva dítěte na otce a matku. Přináší riziko soudních sporů (s ohledem na rozdílné instituty s obdobným rozsahem práv). Je evidentní, že o manželství jako takové LGBTIQ+ aktivistům nikdy nešlo. Hlavním cílem jsou děti, kterým právo nebude do budoucna garantovat privilegovaný způsob adopcí umožňující naplnění jejich základního lidského práva na otce a matku.
Návrh předložila v roce 2022 skupina poslanců napříč koalicí a opozicí (Bernard (STAN), Pekarová (TOP09), Richterová (Piráti), Baxa (ODS), Pastuchová (ANO). Návrh porušil koaliční dohodu, že se téma manželství v tomto volební období nebude otevírat. Cílem návrhu bylo změnit definici manželství ze svazku muže a ženy na manželství dvou osob.
Vláda k návrhu zaujala neutrální stanovisko. Garančním výborem byl stanoven ústavně-právní výbor a 1. čtení návrhu proběhlo na 65. a 70. schůzi v květnu a červnu roku 2023. Na program byl bod zařazen opoziční poslankyní Pastuchovou (ANO).
V říjnu 2023 před 2. čtením předsedkyně Pekarová (TOP09), poslanec Bernard (STAN) a poslankyně Malá (ANO) přišli s pozměňovacím návrhem partnerství (z důvodu většinového nesouhlasu poslanců s redefinicí manželství) ve stejném rozsahu práv a povinností jako manželství včetně nároku na společné adopce, přístup k umělému oplodnění pro lesbické páry, atd. Tento návrh byl do systému načten oficiálně až v lednu roku 2024 jako pozměňovací návrh poslance Cogana (STAN).
Rozhodující pozměňovací návrh načetla poslankyně Válková (ANO) a byl podpořen poslancem Navrátilem (KDU-ČSL). Ten byl předložen v listopadu roku 2023. Návrh obsahoval nový institut partnerství (jako výše uvedený návrh Pekarové a Bernarda), ale rozkládající možnost adopcí dětí do dvou fází, kdy nejdříve dítě adoptuje jeden z páru, a pak si stejné dítě osvojí druhý ze stejnopohlavního páru. Návrh byl prezentován tak, že adoptováno bude jen to dítě, které je biologickým potomkem jednoho z páru. Taková argumentace byla předmětem dlouhodobé kritiky, že tomu tak skutečně není. Návrh byl z mnoha důvodů nebezpečný. O jeho důsledcích jsme poslance i vás s předstihem informovali. Ze strany spolupředkladatele poslance Navrátila se jednalo o názorový veletoč, jelikož ještě pár měsíců předtím předložil za podpory KDU-ČSL novelu registrovaného partnerství (sněmovní tisk 483) obsahující změnu názvu z registrovaného partnerství na partnerství, který vůbec neobsahoval rozšířené možnosti adopcí dětí. Sám mediálně uváděl, že nová úprava adopcí není třeba. S tímto poslaneckým návrhem nebyl ve Sněmovně úspěšný (dosud je před 1. čtením), a proto ho načetl v lehce upravené verzi znovu jako pozměňovací návrh k projednávané novele, taktéž v listopadu roku 2023.
V únoru roku 2024 byly předloženy poslední pozměňovací návrhy. Všechny v zásadě s totožným zněním, obsahujícím nový institut partnerství v rozsahu stejných práv jako manželství s výjimkou adopčních práv a úpravy právních domněnek otcovství. Takto to pojal pozměňovací návrh poslanců Haase (ODS), Ožanové (ANO) a Bělobrádka (KDU-ČSL) a pozměňovací návrh poslance Síly (SPD). Poslední pozměňovací návrh předložili poslanci Král (ODS) a Juchelka (ANO). Ten rozšiřoval institut osoby blízké a vyhověl by hlavním argumentovaným právním barierám stejnopohlavních párů ve vztahu k dětem vychovávaným v jejich společné domácnosti.
Dne 7. 2. 2024 proběhlo na plénu Poslanecké sněmovny 2. čtení. V rámci garančního, ústavně-právního výboru, nebyl před 3. čtením doporučen ani jeden pozměňovací návrh ke schválení. Dne 28. 2. 2024 byl Poslaneckou sněmovnou schválen návrh zákona ve znění pozměňovacího návrhu Válkové (ANO) a Navrátila (KDU-ČSL), a to primárně hlasy hnutí ANO a vládní koalice. Mnozí poslanci argumentovali tím, že návrh adopce neobsahuje, což není pravda. Návrh zákona je právním paskvilem, který odebírá některým dětem právo na otce a matku. Jen pro úplnost a přehlednost je třeba uvést, že někteří poslanci STAN hlasovali proti návrhu zákona ve znění pozměňovacího návrhu Válková (ANO) Navrátil (KDU-ČSL), jelikož požadovali stejnopohlavní manželství nebo partnerství s ještě více právy.
Většina Senátu schválila vyřazení návrhu zákona z programu schůze a nechala tzv. marně uplynout lhůtu, tudíž senátoři neměli možnost návrh upravit svými pozměňovacími návrhy.
1
2
3
S
P
ano
ne
nehlasoval
zdržel se
75 %
shoda s Aliancí
napsat zastupiteli
Zdroj dat: psp.cz