Italům, kteří odjedou do zahraničí, aby si pořídili dítě prostřednictvím náhradního mateřství nyní hrozí pokuty a vězení. „Chceme, aby se na náhradní mateřství pohlíželo jako na to, čím skutečně je: jako na extrémně špatnou věc, “ tvrdí předkladatelé zákona.
Italský Senát ve středu 16.10. přijal návrh zákona, který předložila vládnoucí strana Bratři Itálie premiérky Georgie Meloniové. Parlament tento návrh schválil již loni v červenci. Pro zákon hlasovalo 84 senátorů, proti bylo 58. Schválením Senátu byla překonána poslední překážka a návrh se tak stává zákonem.
Náhradní mateřství, při němž žena odnosí dítě pro někoho jiného, je v Itálii zakázáno od roku 2004. Trestá se odnětím svobody až na dva roky a pokutou až do výše jednoho milionu eur. Iniciátoři návrhu zákona, rozhořčeni tím, co nazývají „reprodukční turistikou“, chtějí rovněž zavést trestnost pro Italy, kteří mají děti prostřednictvím náhradního mateřství v zemích, kde je taková praktika legální.
„Náhradní mateřství je ponižující praktika, která zasahuje zejména ženy, jež se často potýkají s ekonomickými problémy,“ říká Carolina Varchi, senátorka za stranu Bratři Itálie, která je iniciátorkou návrhu. „Je to zákon, který se snaží chránit a ochránit ženy před těmi, kdo chtějí z jejich těla i z dětí udělat zboží.“
Zákon je součástí celého prorodinného programu premiérky Meloniové. Sama podobný návrh iniciovala jako poslankyně už v dubnu 2022. Tento návrh zákona byl zamítnut, ale Meloniová proti náhradnímu mateřství nadále bojovala a označuje ho za „nelidskou praxi“, která s dětmi zachází jako s „produkty supermarketů“.
Rodné listy
Nový zákon také zabrání tomu, aby byli zamýšlení rodiče (pár, který si objednává dítě) uváděni v italských rodných listech. Místní starostové, povzbuzeni několika soudními rozhodnutími v posledních letech zapisují do těchto listů biologické i nebiologické rodiče. V roce 2016 italský Nejvyšší soud podpořil přepis cizího rodného listu, v němž byly uvedeny dvě matky. Za vlády Meloniové byly rodné listy změněny tak, aby se v nich uváděla „matka“ a „otec“, nikoli „rodič 1“ a „rodič 2“. Přesto byly soudy „kreativní“, když v rodném listě uváděly i nebiologické rodiče. Nový zákon by měl zabránit tomu, aby se to opakovalo.
Iniciátorka zákona Carolina Varchiová říká, že cílem zákona je působit odstrašujícím způsobem. „Chceme, aby se na náhradní mateřství pohlíželo jako na to, čím skutečně je: jako na extrémně špatnou věc.”
Odpůrci zákona tvrdí, že jde o diskriminaci LGBTIQ+ párů, které chtějí děti.
Podporovatelé zákona tvrdí opak, tedy že je nutné, aby lidé věděli, že neexistuje právo na dítě.
Převzato z CNE News
https://cne.news/article/4462-italy-bans-surrogacy-from-abroad