Evropský parlament schválil revizi směrnice o prevenci obchodování s lidmi, která nově výslovně obsahuje i náhradní mateřství. Ale kdy je nově zakázané?
Revize směrnice byla předpovídána Evropskou komisí ve Strategii EU pro boj proti obchodování s lidmi 2021-2025. Ta dala za úkol podívat se na efektivitu dosud platné a účinné směrnice EP a Rady 2011/36/EU o prevenci a obchodování s lidmi, boji proti němu a ochraně obětí.
Tato směrnice stanovuje minimální pravidla:
- základů kriminalizace obchodu s lidmi
- vyšetřování a stíhání trestných činů spojených s obchodování s lidmi
- definice určitých trestných činů spojených s obchodováním s lidmi
- minimální rámec sankcí
- minimální rámec ochrany, pomoci a podpory obětem obchodování s lidmi
- obsahuje pravidla prevence.
Revize efektivity a účinnosti směrnice byla Evropskou komisí provedena, jak předpovídala ve své Strategii a zajistila novou informaci související s problematikou náhradního mateřství. Komise stále uvádí, že drtivě převažujícím účelem obchodu s lidmi je sexuální a pracovní vykořisťování. Zároveň ale významně narostlo vykořisťování za účelem nuceného manželství a nelegální osvojení (adopce) dětí, které v roce 2020 představovaly 11 % všech obětí v EU. Ty původní směrnice neobsahuje.
V roce 2022 bylo obětí sexuálního vykořisťování 41,4 %, což je nejnižší poměr od roku 2008. Zároveň v roce 2022 byl nejvyšší poměr osob vykořisťován za účelem nucených prací a služeb, který dosáhl 41,1 %. Odebírání orgánů a jiné vykořisťovatelské účely, včetně využívání k podvodům s dávkami, trestné činnosti a nucenému žebrání, činily v roce 2022 17,5 % všech případů.1
Skoro 1/4 obětí v EU jsou dětí a skoro 75 % obchodovaných dětí jsou dívky.2
Náhradní mateřství bylo pozměňovacím návrhem 9 europoslanců vedené francouzským europoslancem Fracoisem Xavierem Bellamym z frakce EPP zařazeno k projednání výbor FEMM a LIBE. Zde byl pozměňovací návrh zahrnující praktiku náhradního mateřství mezi zakázané způsoby sexuálního vykořisťování. Pozměňovací návrh prošel výraznými úpravami, které náhradní mateřství výslovně obsahuje jako zakázanou praktiku a součást obchodování s lidmi, avšak za poněkud omezujících podmínek. Tak byl i schválen plénem Evropského parlamentu.
A jaké to jsou?
Náhradní mateřství bude představovat obchodování s lidmi za podmínky (náhradní mateřství výslovně zmíněno v čl. 2 odst. 3 návrhu směrnice):
- žena je podvedena nebo donucena k tomu, aby se náhradní matkou stala,
- žena byla v bezbranném postavení (neměla jinou možnost, než se podrobit souvisejícímu zneužití),
- náhradní mateřství bylo na matce získáno souhlasem za použití hrozby použití síly nebo jinými formami nátlaku, únosem, podvodem, lstí, zneužitím moci nebo žena dala souhlas v pozici zranitelnosti, což v souladu s čl. 2 odst. 2 návrh směrnice znamená, že dotyčná osoba nemá žádnou skutečnou nebo přijatelnou alternativu než se podrobit příslušnému zneužití.
Zajímavé je taktéž návrh znění čl. 2 odst. 5. Zde se uvádí, že v případě, pokud se jednání uvedené v odst. 1 týká dítěte, je trestné jako trestný čin obchodování s lidmi, i když nebyl použit žádný ze způsobů uvedených v odst. 1.
V odst. 1 směrnice je uvedeno, že členské státy přijmou opatření nezbytná k zajištění trestnosti těchto úmyslných jednání za účelem vykořisťování a následuje taxativní výčet: najímání, převoz, atd.
Tento odstavec se ale zároveň výslovně nemá vztahovat aplikovat na využívání náhradního mateřství dle totožného článku odst. 3. Jedinou výjimkou je situace, kdy by náhradní matka byla dítětem. Pak nastupuje vyšší míra ochrany.
V daném případě dochází k paradoxní situaci, kdy celý proces náhradního mateřství je zde jen kvůli tomu, aby se narodilo z cizí ženy dítě pro někoho jiného. Z pohledu navrženého znění směrnice (a s velkou pravděpodobností již brzy schváleného) se v případě náhradního mateřství o dítě nejedná, proto se na něj tato podmínka definovaná v odst. 5 nevztahuje. Dítětem může být dle směrnice poškozena pouze náhradní matka za předpokladu, že je sama dítětem.
Ještě nás čeká nejspíše pár let utrpení žen a dívek, ale především dětí z náhradního mateřství, než si mnozí uvědomí, jak mimořádně tragická je praktika náhradního mateřství.
Dokáže někdo jmenovat situaci, kdy by náhradní matka nebyla zranitelná? Kdy není motivovaná jen ekonomicky, ale nikde o tom, ani s psychology a zprostředkovateli nemluví? Nebo aspoň znáte příklad nějaké celebrity nebo miliardářky (nebo aspoň milionářky), která by byla náhradní matkou? Proti náhradní matce stojí vysoce motivovaní a zoufalí objednatelé dítěte a celý průmysl zprostředkovatelů, advokátů, reprodukčních klinik, bank a mnoha dalších, kdo se na tomto výnosném byznysu podílejí. Proti nim stojí jen tato náhradní matka, která z důvodu zlepšení ekonomického postavení, typicky pro své vlastní děti riskuje své vlastní zdraví a mít možnost svých dalších „vlastních“ dětí.
Jak říká švédská feministka Kaisa Ekis Ekman: „Prostituce je sexuální styk bez reprodukce. Náhradní mateřství je reprodukce bez sexu.“
Kéž to již brzo evropští zákonodárci a byrokraté pochopí.
- Eurostat. Trafficking in Human Beings Statistics, dostupné online: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Trafficking_in_human_beings_statistics#cite_note-8 ↩︎
- The EU’s work to combat human trafficking, dostupné online:https://www.consilium.europa.eu/en/eu-against-human-trafficking/ ↩︎