Projev Jany Jochové a Jana Gregora při projednávání petice Za konec obchodu s lidmi a proti vykořisťování žen 17.10.2023 na petičním výboru Poslanecké sněmovny
Vážený pane předsedo,
Vážená paní místopředsedkyně, vážení místopředsedové
Vážené paní poslankyně, vážení pánové poslanci, milí hosté…
Dovolte mi, abych jako statutární zástupce spolku Aliance pro rodinu představila naši petici za konec obchodu s lidmi a proti vykořisťování žen a seznámila vás s důvody, proč chceme, aby se Poslanecká sněmovna s naléhavostí věnovala tomuto tématu a přijala zákon o úplném zákazu náhradního, surogátního mateřství, které je obchodem s dětmi a vykořisťováním sociálně slabých žen.
Aliance pro rodinu se zabývá rodinou z mnoha úhlů pohledu. Je známo, že se snažíme propagovat hlavně fungující rodinu založenou na manželství muže a ženy. To ale neznamená, že nám chybí pochopení pro celé spektrum situací, které život přináší, ani pro lidi, kteří si život uspořádají jinak. I proto jsme již před časem byli v kontaktu s ženou, surogátní matkou, která se ve svém zoufalství, protože ji nikdo jiný nechtěl pomoci, obrátila na nás. Byla to žena z typicky nižších sociální vrstev, pro kterou odměna za odnošení dítěte cizímu muži byla silným motivem toho, aby se stala náhradní matkou. Dalším motivem byla i potřeba postarat se o své další dítě, které vychovávala jako samoživitelka. Muž, který si ji najal a nebála bych se říct – který si pronajal její dělohu – se o ni v těhotenství staral přímo skvěle. Seznámil ji i se svou širší rodinou, takže tato žena nabyla dojmu, že ji má rád a že když udělá vše, co on bude chtít, čeká je snad i společná budoucnost jako partnery. Ukázala nám dokonce jejich spokojené společné fotky. Zároveň bydlela v bytě, který ji tento muž pronajal a nějakou dobu i po porodu se o svou, byť nebiologickou dceru mohla starat společně s ním. Po porodu měla ale řadu zdravotních problémů. Když otec dítěte zjistil, že už nebude moci porodit další dítě, protože po ní chtěl ještě chlapce, o ni ztratil veškerý zájem. Protože byla v ekonomické i zdravotní nouzi podepsala mu výlučnou péči o dítě a pak se vrátila ke svým rodičům a staršímu dítěti, těžce zdrcená z toho, že dceru už jí nechce ani ukazovat. Za nějakou dobu poté jí volal partner otce, o kterém ona ani nikdo další z jeho rodiny prý neměli tušení a sdělil jí, že otec trpí psychickou poruchou. A že ho znepokojuje, jak se pod vlivem psychických výkyvů stará. To ji jako přece jen matku zburcovalo, aby usilovala o své právo na výchovu dcery. Bohužel její příběh se do našeho práva zapíše jen jako obyčejný spor rodičů o dítě, který nemá žádný dobrý konec. A jak takové dítě ve sporu různých dospělých, k většině z nichž nemá psychickou ani biologickou vazbu bude prospívat, to si ani netroufáme odhadnout. Jisté je, že jeho oficiální matka nám pak napsala, že kdyby tušila, co vše bude následovat, nikdy by se náhradní matkou nestála. Její zromantizované představy, jak to všem pomůže a jak je všechno v pořádku a legální, hrály velikou roli.
Bohužel tento obchod s dětmi a ženami je realitou našeho údajně tolik vyspělého 21. století. Vy jako zákonodárci můžete konat. A dokonce byste se vší razancí měli. Média samozřejmě ukazují klamavou tvář této skutečnosti a mluví hlavně o tom, jak je náhradní mateřství přínosné pro neplodné páry. Či jak je úžasné, když sestra odnosí sestře dítě. Jenže to jsou jen jednotky v kolosálním byznysu s dětmi. Skutečný příběh paní, který jsem v hrubých obrysech uvedla, se příliš neliší od zjištění policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří odhalili kauzu široké organizované sítě obchodu s lidmi vyšetřované pod názvem Operace Španěl. A víte, jak se dostali na stopu tomuto bezprecedentnímu odkupování dětí v Praze? Ozval se jim majitel airbnb bytu, kterému se nepozdávalo, že se u single muže, který přicestoval do Prahy se svou matkou se při odjezdu z ubytování objevilo novorozeně. Papírově to ale byl otec miminka, kterého se jeho „náhradní“ matka vzdala. To byl pro nás další velký moment, kdy jsme pochopili, že je to téma, kterému se jako obhájci práv dětí na mámu a tátu, musíme věnovat. Po konzultaci s mnoha odborníky napříč Evropou jsme zjistili, že cesta k nápravě je jen v úplném zákazu této praxe. Sněmovna nemůže zavírat oči, když jde o děti a o porušování jejich základních lidských práv. Dovolte mi připomenout, že tato praxe je v mnoha západních zemích (konkrétně třeba v Německu, Francii, Španělsku či Itálii) zakázaná a že existuje i mezinárodní iniciativa známá jako Casablanská deklarace, která požaduje celosvětový zákaz surogátního/náhradního mateřství. I v rámci EU panuje shoda na tom, že náhradní mateřství je velmi problematická praktika porušující práva žen a dětí (například rezoluce Rezoluce Evropského parlamentu z 21. ledna 2021 2019/2169(INI)).
Dne 5. října 2023 přesvědčivou většinou schválil smíšený výbor LIBE (Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci) a FEMM (Výbor pro práva žen a rovnost pohlaví) pozměňovací návrh 9 europoslanců EPP zařazující náhradní mateřství mezi minimální rámec seznamu případů obchodování s lidmi v návrhu směrnice o prevenci obchodování s lidmi, boje proti němu a ochraně obětí.
Proto jsme zorganizovali i tuto petici, kterou česká společnost kvitovala jako velmi potřebnou. Samozřejmě toto téma není jednoduché, ale když se na věc podíváme z hlediska faktů a dostupných čísel, tak ty mluví ve prospěch úplného zákazu této praxe.
Dámy a pánové to je za mě nyní vše a prosím svého kolegu, aby tady představil další fakta k tématu.