Ve středu 25. září se zástupci Aliance pro rodinu zúčastnili mediálního výboru Poslanecké sněmovny. Ten po přerušené debatě ze začátku září hlasoval o doporučeních k tzv. velké mediální novele o navýšení koncesionářských poplatků České televizi (ČT) a Českému rozhlasu (ČRo). Tříhodinovou debatu, při které bylo představeno na 13 pozměňovacích návrhů, jak ze strany opozice, tak koalice, zakončilo hlasování a mediální výbor doporučil novelu Sněmovně ke schválení.
Téměř 10 000 lidí podepsalo petici stoppoplatkum.cz a svým podpisem stvrdilo, že nechtějí zvyšovat koncesionářské poplatky bez debaty o veřejnoprávní službě českých médií v 21. století. Důvod je prostý. Je to právě ČT i ČRo, které v rozhodnutí Rady ČT i Rady pro rozhlasové a televizní vysílání stále častěji porušují zákon ukládající dodržovat objektivitu a vyváženost, přičemž na nich není možné vymoci nápravu situace. Typickým příkladem je informování o problematice redefinice manželství, LGBTIQ+ televizní edukace mládeže či informování o Istanbulské úmluvě nebo transgenderu.
Vedení ČT například adekvátně reagovalo zrušením problematického pořadu 168 hodin (v odůvodnění generálního ředitele Součka ke zrušení byla z 9 porušení zákona dokonce dvě na základě našich stížností), avšak jednotliví redaktoři pořadu dle dostupných informací v ČT dál zůstávají a posílí týmy nových a stávajících publicistických pořadů (Reportérů ČT) a zpravodajství. Odchod nejviditelnější tváře pořadu Nory Fridrichové není systémové řešení.
Veřejnoprávní média a tzv. velká mediální novela však byly kritizovány i z jiných důvodů. Ministerstvo kultury chtce například do zákona přidat povinnost ČT bojovat s dezinformacemi, ačkoliv obdobnou povinnost již současné znění zákona (povinnost poskytovat objektivní a ověřené informace) obsahuje. Ministerstvo na jednání projevilo nesouhlas s pozměňovacím návrhem opozičních poslanců, aby byly neziskové spolky, typicky sociální služby a dobročinné organizace s 25 a více zaměstnanci, zproštěny povinnosti platit koncesionářské poplatky. Tyto dva kontroverzní případy spojily opoziční poslance s některými koaličními a ministr kultury Martin Baxa (ODS) slíbil, že se nad tím ještě zamyslí.
Má na to ovšem necelý týden, protože, jak uvedl poslanec Babka (ANO), kolem zahájení jednání výboru přišel všem poslancům e-mail, že již příští týden na mimořádné poslanecké schůzi k důchodům, proběhne i druhé čtení tohoto kontroverzního zákona.
Vláda chce jednoduše dát ČT a ČRo bianco šek na miliardu navíc, děj se, co děj.
Zástupce Aliance pro rodinu, advokát Jan Gregor konfrontoval ministra kultury Baxu i vedení ČT s otázkou, jakým způsobem bude moci RRTV vymáhat nápravu v případě porušení zákona požadující povinnost objektivity a vyváženosti ve veškerém online obsahu, typicky na portálu ivysílání.cz nebo webovém zpravodajství a irozhlas.cz nebo ct24.cz, které jsou aktuálně zcela bez kontroly. Ředitel ČT Souček mu odpověděl, že to dávno možné je, ačkoliv RRTV nic takového prokazatelně ve svých zákonných pravomocech nemá.
Jedním z posledních příkladů excesů redaktorů online redakce ČT24 Drahoslava Zemana a Adama Musila bylo například naprosté redaktorské selhání nazývat přirozenou rodinu nálepkou „takzvaná tradiční rodina”. Je poněkud alarmující, že jen online redakce webu ct24.cz čítající 36 redaktorů se není schopna oprostit od ideologických nálepek a znevažující základní skutečnosti u osoby, která může být budoucím viceprezidentem nejsilnější země NATO. Na tento exces si ale dle aktuálního znění zákona u správního orgánu RRTV stěžovat kvůli mezeře v zákoně stěžovat nemůžeme.
Nulová sebereflexe
Přístup ministerstva kultury a přehlížení selhání ze strany ČT výrazně snižuje chuť financovat jejich služby stále vyššími poplatky. Jak dlouho budeme ještě muset platit pořady o “etické pornografii” či sadomasochistických sexuálních praktikách viz série Na záchodcích, kterou na svém edukačním kanále pro mládež ČT vysílá a druhou sérii za další milion ČT nyní chystá? A jak dlouho je spolu s obyčejnými českými domácnostmi budou platit hospici či firmy zaměstnávající horníky v dolech, kteří nemají celé dny nic lepšího na práci, než sedět u ČT? To vše se brzy dozvíme, možná již příští týden na mimořádném zasedání Sněmovny. Zdá se, že důchodová reforma je pro vedení Sněmovny skoro méně důležitá než možnost nalít ohromný balík peněz do Kavčích hor a na pražské Vinohrady.